Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku stracił swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Unii Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… wygranym w myśli zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to doświadczenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, stanowi wówczas „układ mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wykonania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najsilniejszym zysku – szokujące dla świata – toż te chwila spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem ważnym będzie ważna zmiana status quo. Rok tenże pewno stanowić niczym wielkie wahadło, wychylające się w charakterze przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki ekonomicznej i fiskalnej, a ponadto – co równie istotne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki świadczyło to szybką porażkę populizmu, zastąpionego zamiłowaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do tworzenia polityki potrafiło toż znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich osobę w terenie wydatków powiązanych z bazą i metodą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w myśli zielonej oraz czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Połączonych w kontraktu z brakiem zwrotu z lokat w niniejszym sektorze, skorzystają z przygody i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w naszych krajach. Zbiegnie się toż w ciągu z nową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wówczas zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich popularności i szukanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na znaczniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji wykaże się to sporym zwycięstwem nie właśnie dla Rosnieftu, ale zarówno dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Również w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na produkt zbyt długiego szumu medialnego i złych zwrotów z lokat. Natomiast w granicę kolejnych zaangażowań w terenie polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jako najistotniejszy na świecie dostawca dawanego w pojazdach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego same z najzdrowszych produktów na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbytu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w szerocy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na granica eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w efekcie zwiększonego popytu oraz doskonalszych wartości oraz również jak w wypadku Rosnieftu ceny jego działalności wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) znacznie w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie właśnie w Stanach Zjednoczonych, a natomiast na pełnym świecie wpisano na rynek biliony USD w skór kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze popularniejszych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z opieki na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a ubytki w Stanach Związanych są bogate i nadal rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w technologia przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace i ceny zaczną gwałtownie żyć w granicę, jak bodźce będą dochodzić do gospodarki, jak na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmianie koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na okresy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z ogromnym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z trudnym otoczeniem gospodarczym i finansowym, przedstawiającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co jeszcze dużo obniży stopę zwrotu z funduszu własnego banków – oraz walką ze karty przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch oraz na wstępu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy moment może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia działań oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę pieniężną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedługim czasie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do zera, oraz do tyłu roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z starej recesji kredytowej. Z ostatniego terminu na rynek ten oddziaływały negatywnie dwie znaczące siły. Pierwszą spośród nich stanowił rozwój produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i mocne wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była znaczenie istna amerykańska rewolucja w terenie produkcji ropy z łupków, w końca której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był żyjący kapitał polityczny i gminny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na moc odnawialną. W wyniku niższych cen oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie wykaże się wygrany – również będzie wówczas równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą wiadomością była informację rządu Republiki Południowej Afryki pod cel bieżącego roku, że w kontraktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw trendu w wszystkim świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego szczebla od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co stanowi zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w przeciągu tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w bieżącym czasie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne stanowić ostatnią kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w bycie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą więcej również zagraniczne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wyjątkowo zróżnicowane od lat. RPA chce w charakterze bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we jakichkolwiek

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i sprawi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w granicę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny przybędą do zrozumienia w historii co chwila tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

A obecnie na wstępu 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a jednocześnie nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stanach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „sprawiedliwego i bzu handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie dodanej w wysokości 25 proc. na każde przychody brutto na zbytu amerykańskim generowane z pracy zagranicznej. Sprawi to silne protesty ze karty partnerów handlowych, ponieważ będą więc w sztuce stare taryfy w niekonwencjonalnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją produkcję do Poziomów Połączonych w końca uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i pragmatyczna zmiana nastawienia w granicę działań na praca lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, idąc do zastosowania istotnego bodźca finansowego i zdecydowanego umocnienia SEK. Jak często stanowiło wtedy znaczenie w wypadku szwedzkiej polityki, także jak na wstępu lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za znacznie w nowoczesnym opodatkowaniu, idąc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji dotarła do punktu, w jakim społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje dużą plus nadal rosnącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę metodę, tym samym wykluczając ich z pełnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy zaś ich misje były udane: otwartość i równość dla ludzi oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, oraz każde modele pragną istnieć modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, żeby mogły dalej być. Pozostałe kraje skandynawskie będą prowadzić o „warunkach będących w Szwecji” jako o zagrożeniu, zaś nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, oraz ze powodu na swój status małej, otwartej gospodarki, będzie wyjątkowo podatna na globalne spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również przemysłowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stanach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest przestarzały i biały, czyli należy do szkoły demograficznej, która zanika w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem role w wieku 20-40 lat, które są wiele dużo liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w jeszcze popularniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi oddają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z cieplejszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do pewnego okresu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w historii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od czasu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo robi się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, wybierając się na pokrywane przez Węgry – zaś w sztuce premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin wykonywających na myśl praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To niezwykłe do mieszkania status quo, a obie części będą traktowały trudności z dotarciem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie powoli procedowana w trybie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co stanowi ważną zmianę retoryki, która zbiega się w ciągu z transferami z UE, ale zaniknie w przeciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cenie, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo kontrolować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i sprawi spadek cenie dolara o 30 proc. w układu do dobra. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom związanym z będącymi zagrożeniami ze karty Miej Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i władz nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co stworzy z ADR największą część finansową na świecie. Projektem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w istocie prowadzenia całego handlu w niniejszym rejonie zdecydowanie w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na żyjące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja znacznej części światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ środków na budowanie swojego podwójnego deficytu. W przeciągu tylko paru miesięcy USD podzieje na cenie 20 proc. w układu do ADR i 30 proc. w układu do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments