Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje objawy i jak się ją leczy

Ostra białaczka limfoblastyczna. Które daje objawy także jak się ją przyjmuje?

Polecne i promocje

Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje sygnały i niczym się ją przyjmuje? Ostra białaczka limfoblastyczna to nowotwór krwi o bardzo gwałtownym przebiegu. Dowiedz się, kto może zachorować na tego raka krwi, jakie są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej a niczym się ją pomaga.

Ostra białaczka limfoblastyczna – j. angielskiego acute lymphoblastic leukemia, czyli ALL – jak nie jest leczona może sprawić do śmierci chociażby w przeciągu kilku bądź kilkunastu tygodni.

Kto może zachorować na określoną białaczkę limfoblastyczną?

Na nowotwór krwi może zachorować każdy, zarówno mężczyzna, jak a osoba, zarówno dziecko, osoba młoda, w zwykłym wieku lub starsza. Rak krwi może bowiem dotknąć każdego, niezależnie z wieku oraz płci. Jeżeli szuka o wysoką białaczkę limfoblastyczną dotyka ona przede wszystkim dzieci oraz młodzież. Najwięcej zachorowań wychodzi na wiek pomiędzy 2 a 10 rokiem życia. Jest zatem powszechnie będąca choroba nowotworowa w współczesnej liczby wiekowej. Stanowi 30 proc. wśród wszystkich nowotworów u niemowląt oraz młodzieży.

Ostra białaczka limfoblastyczna – jak rozwija się nowotwór krwi?

W przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej dochodzi do nieprawidłowego, klonalnego rozrostu cel i wypierania przez nie zdrowych, prawidłowo funkcjonujących cel w szpiku w rezultacie czego system nie stanowi w mieszkanie produkować wystarczającej ilości właściwych krwinek.

Komórki nowotworowe, nazywane również limfoblastami, przedostają się do natur i wpływają na pozycję pozostałych cel w naturze. Po jednym momencie mogą też przyjść do różnych narządów, a nawet ośrodkowego układu nerwowego. To mogą tworzyć ogromne niebezpieczeństwo dla życia człowieka. Dużo informacji o białaczce zlokalizujesz na ścianie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Jakie są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej?

Poszczególne modele i rodzaje nowotworów krwi mogą się różnić z siebie czasem. Często przebieg choroby jest związany np. z wieku, stanu zdrowia czy tzw. chorób towarzyszących pacjenta.

Wśród głównych objawów ostrej białaczki limfoblastycznej są m.in. łatwe męczenie się, osłabienie, senność, apatia, bóle kości – zwłaszcza kończyn i drętwienie kończyn. Chory może i cierpieć na niemożliwe do działania, częste infekcje. Może również zauważyć łatwo pojawiające się siniaki czy wybroczyny w istot małych, krwistych plamek. U pacjentów z tym typem białaczki dają się i niemożliwe do zatamowania krwotoki, np. z błon śluzowych, nosa i dziąseł.

Leczenie białaczki

W działaniu ostrej białaczki limfoblastycznej często łączy się chemioterapię i radioterapię. Nieraz, jeśli stan zdrowia pacjenta na to osiągnie i odnajdzie się odpowiedni dawca, produkuje się przeszczepienie szpiku.

 

Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje objawy i jak się ją leczy

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments