Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez blisko dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może brać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w punkcie wzbudzenia obok nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych z siebie źródłach. Kwestia jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Także na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić ciągną się krajowi eksperci w możliwości branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych.

– Przystępujemy do historii bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z polskich konsultantów potwierdziliśmy, że stał w systemie „bardzo nagłym” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina toż bardzo tani lek podawany przy cukrzycy typu II i honorowany przez ogromną grupę pacjentów. Z wielu lat poleca się o tej podstaw jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a czyli nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków prawdopodobnie być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, iż w Polsce leczy ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dzisiaj najzdrowszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale jeszcze często przy leczeniu cukrzycy typu I. Z paru lat leki z ostatnią substancją czynną są swoisty renesans. Odkryto bo jej niesamowite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich danej wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi znacznie dotkliwy dla wątroby. Posiada też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z naszych źródeł wskazuje, że umowy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy nazywa w realizacji?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się a za parę lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej części NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoce

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że moment na oficjalne artykuły będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien nastawień do sytuacje poważnie, zarazem przecież nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do bliskiego lekarza rodzinnego. Ten i, w współzależności od przekazanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoce. Prawdopodobne jest przestawianie chorych na inne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, lecz są z normy mniej wygodne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmian zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje jedynie w myśli. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w zakupie, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dzień. Poprawienie ich na różne produkty lecznicze prawdopodobnie być kłopotliwe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych preparatów z sektorze europejskiego – co jest jak daleko praktyczne – prawdopodobnie być tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina powtarza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na lokalnym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments